Şirket Profili

Şirket Profili

Kiler Ailesi, Grup şirketlerinin ihtiyaç duyduğu gayrimenkul geliştirme ve inşaat işlerinin yönetimi ile başladığı inşaat faaliyetlerinde, özellikle perakende işinin en önemli unsurlarından olan mağaza ağı geliştirilmesi ve hizmete açılması sırasında Türkiye çapında doğru lokasyonların tespiti, arsa ve mülk satın alınması, mağaza kiralanması, projelendirilmesi, dekorasyonlarının yapımı ve ruhsat işlemlerinin yönetilmesi gibi kilit konularda geniş deneyim kazanmıştır. Biskon Yapı’nın kurulması ile inşaat faaliyetleri grup içi ihtiyaçların karşılanmasının ötesine geçerek dışına çıkmış ve profesyonel inşaat faaliyetine dönüşmüştür.

Bugüne kadar Türkiye genelinde 170’den fazla mağazanın 150.000 metrekare inşaatının kaba ince, elektrik, mekanik, ısıtma, aydınlatma, dekorasyon ve altyapı işlerini eksiksiz olarak tamamlamış ve mağazaları hizmete hazır hale getirmiştir.

Kiler Grubu süpermarket mağazalarının inşaat ve tadilatlarından elde ettiği deneyimle perakendecilerin kiralık ticari gayrimenkullerde aradıkları özellikler ve ihtiyaçlar konusunda önemli bir deneyim kazanmış ve bu deneyimle çarşı ve alışveriş merkezlerinin yatırımlarına başlamıştır.

Bunun yanında farklı lokasyonlarda farklı gelir gruplarına hitab eden konut projeleri de geliştirilmiştir. Gayrimenkul yatırım ve geliştirme alanında ulaştığı en son noktayı temsil eden, mimari ve mühendislik alanında birçok ilkleri ve “en”leri barındıran Türkiye’nin ve Batı Avrupa’nın en yüksek (261m), en iddialı ve en seçkin projesi olan İstanbul Sapphire Rezidans ve AVM inşaatını tamamlayarak gayrimenkul geliştirme alanındaki başarısını da kanıtlamıştır.

Gayrimenkul geliştirme ve inşaat işlerinin başlangıcı 1994 yılına dayanmaktadır ve aşağıdaki şekilde gelişim göstermiştir.

→ 1994 yılında İstanbul çapında mağaza tefrişleri yapılmaya başlandı. Bugüne kadar büyüklükleri 1.000 ila 4.000 m² arasında değişen Türkiye çapında 175 adet mağazanın proje yönetimi gerçekleştirildi.

→ 1997 yılında Şirinevler de toplam 12.100 m² inşaat alanına sahip mağaza ve iş merkezi inşaatı tamamlandı.

→ 1997 yılında Avcılarda 2.000 m² toplam inşaat alanına sahip konut binası inşa edildi.

→ 1998 yılında ilk bina inşaatı Güngören de yapıldı. 7.000 m² ‘lik arsa üzerinde 35.000 m² inşaat alanı sahip olan yapı; depo, mağaza, yönetim ofisleri ve okul binası olarak inşa edildi.

→ 2001 yılının Ağustos ayında Bağcılar Ateştuğla’da 7.500 m² arsa üzerinde 13.000 m² bina inşa edildi.

→ 2001 yılında Beylikdüzü bölgesinde 30 daireli konut inşaatı yapıldı.

→ 2002 yılında Başakşehir’de 6.000 m² arsa üzerinde toplam 5.000 m² büyüklüğünde mağaza inşa edildi.

→ 2002 yılında Florya’da 2 blok 4 daireden oluşan ve 5.500 m² inşaat alanına sahip konut alanı inşa edildi.

→ 2004 yılında Esenkentte 2 bloktan oluşan Kardelen Evler Sitesi ve 9.000 m² iş merkezi toplamda 7.000 m² arazi üzerinde 31.000 m² inşaat alanı olarak hayata geçirilmiştir.

→ Temmuz 2005 yılında inşaatına başlanan Kiler Lojistik Merkezi 3 yılın sonunda işlevsel olarak hizmete girmiştir. 83.560 m² büyüklüğünde bir alanda lojistik ve depolama hizmeti sunmaktadır.

→ 2006 yılında inşaatına başlanan Türkiye’nin en prestijli gayrimenkul projelerinden biri olan İstanbul Sapphire 165.139 m² inşaat alanına sahiptir ve 261 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin ve Batı Avrupa’nın en yüksek binası olma özelliğini taşımaktadır.

→ 2007 yılının Temmuz ayında temeli atılan Hikmet Kiler Fen Lisesi 2008 yılının Ağustos ayında açılmıştır.15.000 m² alan üzerinde inşa edilmiştir. Eğitim öğretim binası ve pansiyon binasından olmak üzere iki binadan oluşmaktadır.

→ 2008 yılında yapımına başlanan Çınar Evler Sitesi 9 ve 10 katlı 5 bloktan meydana gelmektedir. Toplam 11.000 m² alan üzerinde kurulan Çınar Evlerde 40,000 m² inşaat alanı bulunmaktadır.

→ 2015 yılında Referans Panorada Projesi’nin arsa hissesinin satın alımı ve diğer hak sahipleri ile Düzenleme Şeklinde Gayrimenkul Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı Kat Karşılığı İnşaat Yapımı Sözleşmesi imzalanarak portföye dahil edilmesi.”Kiptaş Bahçeşehir Merkez Evleri İnşaatlarının Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Usulü ile Yapılması İşi” ihalesi alınması sonucu Referans Bahçeşehir projesinin Arsa Satışı Karşılığı Hasılat Paylaşımı modeli ile portföye dahil edilmesi. Referans Kartal Kordonboyu projesi “Düzenleme Şeklinde Gayrimenkul Satış Vaadi ve Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” ile portföye dahil edilmiştir.İstanbul İli Beylikdüzü İlçesi Yakuplu köyü 482 ada 1 parselde kayıtlı Kiler GYO A.Ş. mülkiyetindeki arsa ile bu arsanın komşu parseli olan İstanbul İli, Beylikdüzü İlçesi Yakuplu köyü 88 parselde kayıtlı arsa malikleri arasında “Düzenleme Şeklinde, Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat ile Hasılat Paylaşım Sözleşmesi” imzalanarak portföy büyüklüğü arttırılmıştır.İstanbul İli Beylikdüzü İlçesi Yakuplu köyü 481 ada 1 parsel, 484 ada 1 parsel, 485 ada 1 parselde kayıtlı Kiler GYO A.Ş. mülkiyetindeki arsalar ile komşu olan İstanbul İli, Beylikdüzü İlçesi Yakuplu köyü 0 ada 69 parselde kayıtlı arsa malikleri arasında “Düzenleme Şeklinde, Gayrimenkul Satış Vaadi ve Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” imzalanarak portföy büyüklüğü arttırılmıştır.

→ 2016 yılında Referans Kartal Towers Projesi Arsasının %99’unun İller Bankası A.Ş.’den satın alınması ve karşılığında Arsa Üzerinde Kat İrtifakı kurulmuş olan Toplam 457 Adet Bağımsız Bölüm Mülkiyetinin %99’unun İller Bankası A.Ş.’den Devir Alınması.İzmir İli, Seferihisar İlçesi 1 Pafta, 1356 Parsel Nolu, 49.949 m2 Yüzölçümlü, Arsa Nitelikli Gayrimenkul’ün satışına ilişkin protokol düzenlenmesi.

→ 2017 yılında 483 / 5 Parsel Konut projesi (Prestij Konakları 5) için yüklenici firma Uğurlu İnşaat-Ramis Uğurlu ile “Düzenleme Şeklinde Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” imzalanmıştır.İstanbul İli, Beylikdüzü İlçesi, 842 Ada, 3 Parseldeki 18.554,58 m2 yüzölçümlü arsadaki Kiler GYO A.Ş. hissesi müteahhit firmaya satılarak proje portföyden çıakrtılmıştır.İhlas Marmara Evleri Ortak Girişimi ile “Düzenleme Şeklinde Kat Karşılığı İnşaat ve Arsa Satışı Karşılığı Hasılat Paylaşım Sözleşmesi” imzalanmıştır. İzmir İli, Seferihisar İlçesi, Payamlı Mahallesi, Galinos Mevkii, 1 Pafta, 1356 Parsel No’lu, 49.949 m2 Yüzölçümlü, Arsa Nitelikli Gayrimenkul’ün satışı tamamlanmış olup, satış bedelinin tamamı tahsil edilmiştir.Zonguldak Westalife Alışveriş Merkezi inşası tamamlanmış olup, 12.05.2017 tarihinde hizmete açılmıştır.İstanbul İli, Bahçelievler İlçesi, Yenibosna Mahallesinde yer alan 3.696 m2 büyüklüğündeki arsa üzerinde proje geliştirilmesi amacıyla Düzenleme Şeklinde Gayrimenkul Satış Vaadi ve Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi imzalanarak portföyer dahil edilmiştir.İstanbul İli Esenyurt İlçesi 347 Ada 10 parselde kayıtlı ana gayrimenkul bünyesindeki 4 adet deponun satın alınarak portföy büyüklüğü arttırılmış olup düzenli kira geliri amaçlanmıştır.Referans Güneşli Projesi teslim edilerek yaşam başlamıştır.

→ 2018 yılında Portföyümüzde bulunan kira getirili gayrimenkullerde kiralama faaliyetleri devam etmiştir. Portföyümüzde bulunan projelerin inşaat faaliyetleri devam etmiştir.

→ 2019 Referans Güneşli Projesinde kalan stok bağımsız bölümlerin tamamının satışı gerçekleştirilmiş olup portföyden çıkartılmıştır.Referans Bahçeşehir projesi arsası Kiptaş İstanbul Konut İmat Plan. Tur. Ulaşum San. ve Tic.A.Ş.(KİPTAŞ)’den satın alınarak portföy büyüklüğü amaçlanmıştır. İstanbul Sapphire ve Ankara Dışkapıda yer alan gayrı menkullerin satışı yapılarak 619 Milyon TL finansman yükü hafifletilmiştir.

→ 2020 yılında Referans Kartal Towers projesi teslim edilerek yaşam başlamıştır.Referans Kartal Kordonboyu projesi teslim edilerek yaşam başlamıştır.Referans Başakşehir Vadi projesinde Kiler holding ile hasılat paylaşımı sözleşmesi imzalanarak portföy değeri arttırılmıştır.

Kiler Grubunun inşaat faaliyetleri 1994 yılında başlamış olmasına rağmen bu faaliyetler 2000 yılına kadar perakende şirketinin bünyesinde yürütülmüş olup, 2000 yılında inşaat faaliyetleri şu anki unvanı KLR İnşaat Ticaret Limited Şirketi (“KLR İnşaat”) olan tek bir şirket bünyesinde toplanmıştır. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının başlangıcını oluşturan Şirket ise,“Kiler İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.” unvanı ile kurularak 01.09.2005 tarihinde 563609-51191 sicil numarası ile İstanbul Ticaret Sicili Memurluğu nezdinde tescil edilmiştir ve bu tescil 06.09.2005 tarihinde ve 6383 sayılı TTSG ‘de ilan edilmiştir. Akabinde, Şirket unvanı 2006 yılında önce “Biskon İnşaat A.Ş.” ve daha sonra da “Biskon Yapı A.Ş.” olarak değişmiştir. Şirket, SPKn hükümlerine göre ve SPK’nun 08.02.2008 tarih ve 4/174 sayılı kararı ile GYO’ya dönüşmüş ve unvanı Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.” olarak değişmiştir.

Şirketin kayıtlı sermaye tavanı 7.000.000.000 TL olup çıkarılmış sermayesi 1.395.000.000 TL’dir.
Şirket’in faaliyet konusu, esas sözleşmesinin “Şirketin Amacı ve Faaliyet Konusu” başlıklı 5. maddesinde belirtilmiş olup, aşağıda yer almaktadır.

Şirket, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına ilişkin düzenlemelerinde yazılı amaç ve konularla iştigal etmek ve esas olarak gayrimenkullere, gayrimenkullere dayalı sermaye piyasası araçlarına, gayrimenkul projelerine ve gayrimenkullere dayalı haklara yatırım yapmak üzere ve kayıtlı sermayeli olarak kurulmuş halka açık anonim ortaklıktır.